Rodzaj dużego dinozaura kaczodziobego żyjącego w późnej kredzie, około 70 milionów lat temu, w Ameryce Północnej (dzisiejsza Kanada i Stany Zjednoczone) oraz Azji (Mongolia).
Jeden z kilku rodzajów dinozaurów znanych z różnych kontynentów. Cechował się spiczastym grzebieniem sterczącym z góry i tyłu głowy.
Zwierzę żywiło się roślinami, poruszało się na dwóch lub czterech kończynach.Gatunek typowy, S. osborni, został opisany przez Barnuma Browna w 1912. Drugi pewny gatunek, S. angustirostris z Azji, opisał Anatolij Rożdiestwienski. Trzeci uznano za wątpliwy. S. osborni z Alberty, rzadszy z gatunków, mierzył około 9,8 metra długości. Masę ciała szacuje się na 2,1 tony.Mongolski S. angustirostris osiągał większe rozmiary, szkielet mierzy 12 metrów długości.
Odnotowywano jeszcze większe szczątki. Za najbardziej charakterystyczną cechę zaurolofa uchodzi grzebień zdobiący jego czaszkę. Występuje on także u osobników młodocianych, choć jest mniejszy. Długi i przypominający kolec wystaje w górę i do tyłu, rozpoczynając się ponad oczami, zgina się pod kątem 45 stopni.Barnum Brown odnalazł pierwsze opisane pozostałości zaurolofa w 1911.Nazwa rodzajowa Saurolophus oznacza "grzebieniasty jaszczur"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz